GENETİK VE STRATEJİK DÜŞMANIMIZ RUSYA

GENETİK VE STRATEJİK DÜŞMANIMIZ RUSYA

DAĞILAN SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNDE GEREKSE RUSYA FEDERASYONUNUN BUGÜNKÜ POLİTİKALARI; TÜRK DÜNYASINA KARŞI DAİM OLARAK, ÇARLIK RUSYASINDAN BERİ EZELDEN GELEN BİR GENETİK DÜŞMANLIĞINI HEP SICAK TUTMUŞ GÜNÜMÜZDE DE; BU TUTUMU SİNSİCE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR.

HER NE KADAR ÜLKEMİZLE YAPTIĞI ÇEŞİTLİ ANLAŞMALARLA DETANT BİR POLİTİKA SÜRECİNİ BAŞLATTIĞI GÖRÜNTÜSÜ VERDİYSEDE; GÜVENİLİR BİR DOST İMAJINDAN HER ZAMAN UZAK KALMIŞTIR.

SURİYEDE, LİBYADA PARAMİLİTER FAALİYETLERİNİN ARKASINDA RUS WAGNERİ YANİ PARALI ASKERLERİ BULUNMAKTADIR. RUS WAGNER’İN; PUTİNİN EN YAKIN İSİMLERİNDEN, EVGENİ PRİGOZHİN TARAFINDAN KURULDUĞU VE KREMLİNİN TALİMATIYLA HAREKET ETTİĞİ İDDİA EDİLMEKTEDİR.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYIP ERDOĞAN, ARALIK AYINDA TUNUSA YAPTIĞI RESMİ BİR ZİYARETDE BU KONUYA DEĞİNMİŞ; LİBYADA BULUNAN 2000 PARALI ASKERİN RUS WAGNER GRUBUNA BAĞLI OLDUĞUNU TEREDDÜTSÜZ AÇIKLAMIŞTIR.

RUSYA, SURİYE VE IRAKTA DA,TERÖR ÖRGÜTLERİ PKK/PYD GEREK DEAŞ İLE MÜCADELEMİZDE YİNE KARŞIMIZA RUS VAGNERİNİ ÇIKARARAK, RUSYA FEDERASYONU; MOSKOVA ANKARA VE TAHRAN ZİRVESİNDE ALINAN KARAR VE PRENSİPLERE TERS DÜŞMÜŞ, ÜLKEMİZLE YAPTIĞI ANLAŞMALARIN ÖZÜNE DE UYMAMIŞTIR. DOLAYISIYLA RUSYANIN ÜLKEMİZ AÇISINDAN HİÇBİR ZAMAN SADIK VE GÜVENLİ BİR DOST OLAMAYACAĞI AÇIK SEÇİK ORTADADIR. DAHA DA ÖTESİ, RUSYA ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ VE BEKAMIZ İÇİN SON DERECE TEHLİKELİ BİR DEVLET OLUP, İLER Kİ YILLARDA DA TIPKI YUNANİSTAN GİBİ BU GENETİK DÜŞMANLIĞI DEVAM EDECEKTİR.

1970 YILLARDAN İTİBAREN ÖRGÜTLEŞMEĞE BAŞLAYAN PKK NIN YANINDA ERMENİLERİN DE RUSYA TARAFINDAN ÖRGÜTE KATILMASI SAĞLANMIŞ, SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNİN LİDERLERİNDEN BREJNEV VE ANDROPOV İDARELERİNDE PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ELİNE İLK KALAŞNIKOFU VERMİŞLERDİR.

YİNE 1970 YILLARDA DIŞ TEMSİLCİLİKLERİMİZE SALDIRAN VE ELÇİLİK MENSUPLARIMIZA SUİKASTLAR GERÇEKLEŞTİREN ASALA TERÖR ÖRGÜTÜ; BİR SOVYET-ERMENİ TASARISI OLUP, ÜLKEMİZ DİPLOMATLARINI KATLEDEN ASALANIN TÜM TERÖR PLANLARINI DA MOSKOVA VE GİZLİ SEVİSİ KGB YAPMIŞTIR.

RUSYA BUGÜN BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞAN ORTA ASYA TÜRK CUMHURİYETLERİNİN TÜRKİYE İLE KURDUKLARI YAKIN İLİŞKİLERİNDEN DOLAYI RAHATSIZ OLMUŞ VE ZAMAN ZAMAN ONLARI EKONOMİK KOŞULLARDA TEHDİTMİŞTİR

SOVYETLER BİRLİĞİNİN DAĞILMASINDAN SONRA 1991 YILLINDA RUSYA FEDERASYONU İLK CUMHURBAŞKANI BORİS YELTSİN TARAFINDAN KURULAN BAĞIMSIZ DEVLER TOPLULUĞU (BDT) ÖRGÜTÜ; ÖZELLİKLE ORTA ASYA TÜRK CUMHURİYETLERİNİ DE KAPSAM ALANINA ALARAK; BU ÜLKELERİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNDEN UZAKLAŞTIRMA POLİTİKASI GÜDÜLMÜŞTÜR.

SOVYET DÖNEMİNİN SON LİDERLERİNDEN MIHAİL GORBAÇOV; BU BÜYÜK ÜLKENİN AĞIR EKONOMİK GEREK ASKERİ KOŞULLARININ HAFİFLETMEK AMACIYLA BAŞLATTIĞI BÜYÜK DEVRİM; GLASNOST (AÇIKLIK) VE PREYSTROYKA (YENİDEN YAPILANMA) POLİTİKALARI SÜRECİNDE 1917 BOLŞEVİK DEVRİMİNİN 70 YIL SÜREN KAPALI VE BASKICI REJİM DAĞILMIŞ; 1991 YILINDA BALTIK CUMHURİYETLERİ İLE DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ YANISIRA ORTA ASYA CUMHURİYETLERİ DE, BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞTULAR.

RUSYANIN TÜRK DÜNYASINA KARŞI DUYDUĞU GENETİK DÜŞMANLIĞININ EN BÜYÜK MİSALİ, SOVYETLERİN DAĞILMASININ AKABİNDEN AZERBAYCANA KARŞI İZLEDİĞİ ŞİDDET POLİTİKASI OLMUŞTUR.

KOMÜNİZMİN ÇÖKMESİNDEN SONRA YENİ CUMHURİYETLER ARASINDA BİR TEK AZERBAYCANIN BAĞIMSIZLIK SÜRECİ, ÇOK KANLI VE DRAMATİK OLMUŞTUR. 20 OCAK OLAYLARI OLARAK BİLİNEN SOVYETLER ORDUSUNUN TANK VE AĞIR SİLAHLARLA, BAKÜYE GİRMESİ VE SİVİL İNSANLARI KATLETMESİ, RUSYANIN TÜRKLERE KARŞI HİÇ BİTMEYECEK DÜŞMANCA TAVIRLARININ HEP DEVAM EDECEĞİNİN BİR GÖSTERGESİ OLMUŞTUR.

NİTEKİM BU OLAYLARDAN 25-30 YIL SONRA BİLE TÜRKİYENİN SURİYE GEREKSE LİBYADA HAKLI MÜCADELESİNDE RUSYA; ELVA ÇEŞİT ENTRİKALARLA YİNE KARŞIMIZA ÇIKMIŞTIR.

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ KURULDUKTAN SONRA ERMENİLER; RUSLARIN ASKER VE SİLAH GÜCÜNDEN DOĞRUDAN FAYDALANMIŞ, KARABAĞ VE YEDİ BÖLGEYİ İŞGAL EDEREK, İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA EN BÜYÜK BİLİNÇLİ VE SİSTEMATİK ETNİK TEMİZLİK YAPARAK EŞİNE ZOR RASTLANAN BİR SOYKIRIMI RUSLARLA BİRLİKTE  GERÇEKLEŞTİRDİLER. AZERBAYCANIN YERLİ VE SİVİL HALKI GÖÇE ZORLANARAK İŞGAL EDİLEN BÖLGELERDE DEMOGRAFİK YAPIYI DEĞİŞTİRMEK AMACIYLA BİR BUÇUK MİLYON AZERİ VATANDAŞINI TOPRAKLARINDAN GÖÇE ZORLADILAR.

AZERBAYCAN DEVLETİ 1992 YILINDAN İTİBAREN AVRUPA GÜVENLİK İŞ BİRLİĞİ TEŞKİLATI TARAFINDAN KARABAĞ MESELESİ İÇİN KURMUŞ OLDUĞU, AGİT MİNSK GRUBUNDA HEP MÜZAKERE MASASINDA İYİ NİYETLE BULUNMUŞ VE İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARINI BARIŞÇIL YÖNTEMLERLE KURTARMAKTAN YANA OLMUŞTUR.

FAKAT 30 YILA YAKIN BİR ATEŞ KES SÜRECİNDE HEM AZERBAYCAN DEVLETİ VE ELBETDE KAMUOYU; AGİT MİNSK GRUBUNUN AZERBAYCANA ZAMAN KAYBETTİRMEKTEN BAŞKA HER HANGİ BİR İŞLEVİNİN OLMADIĞINI GEÇ OLSA DA ANLAMIŞ GÖRÜNÜYOR.

GÜNÜMÜZDE BU KARANLIK VE UMUTSUZLUK HEM AZERBAYCAN HÜKÜMETİNDE VE HEMDE KAMUOYUNDA BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLMUŞTUR. AZERİ KARDEŞLERİMİZİN BİR HAFTADIR BAŞLATTIĞI BU SAVAŞ BİR İSTİKLAL SAVAŞIDIR. ERMENİLERİN RUSLARIN DESTEĞİ İLE İŞGAL ETTİKLERİ KENDİ TOPRAKLARINDA İLERLEYEN AZERBAYCAN ORDU BİRLİKLERİ; ERMENİSTAN YÖNETİMİNİ ATEŞ KES ÇAĞRISINA ZORLAMIŞTIR.TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN EĞİTİMİNİ ALAN AZERİ ORDUSU BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZASINI ATARAK ERMENİLERİN İŞGAL ETTİĞİ ALTI BÖLGEYİ GERİ ALMAYI BAŞARMIŞTIR.

SOVYETLER BİRLİĞİ DAĞILMA SÜRECİNDE KAFKAS HALKLARINA RUSYA FEDERASYONU; BAĞIMSIZLIK TANIMAMIŞTIR. OYSAKİ DİN, DİL VE ETNİK YAPI TAMAMİYLE RUSYADAN FARKLI OLAN ÇEÇENLER; BU BÜYÜK ÇELİŞKİ İÇEREN UYUŞMAZLIKLAR NEDENİYLE ZATEN 300 YILDAN BERİ RUSLARLA SAVAŞ HALİNDELER.

ÇEÇENLERİN EFSANE LİDERİ GENERAL CEVHER DUDAEV; SOVYETLERDEN AYRILARAK ÇEÇENLERİN BAĞIMSIZLIĞI HUSUSUNDA ÇOK KARARLIYDI.

RUSYANIN SOVYETLER BİRLİĞİ DAĞILMA SÜRECİNDE ORAK ÇEKİÇ BAYRAĞI ALTINDA YAŞAYAN TÜM ÜLKERE BAĞIMSIZLIK VERDİĞİ 25 ARALIK 1991 TARİHİNDEN DAHA ÖNCE 6 EYLÜL 1991 YILINDA ÇEÇEN PARLEMENTOSU TOPLANARAK, SOVYETLER BİRLİĞİNDEN AYRILMA KARARI VERMİŞ CEVHER DUDAEV BU KARARI ONAYLAMIŞTI.

RUSLAR ÇEÇENLERİN RUSYA FEDERASYONUNDAN AYRILMASINI İSTEMİYORDU. ÇÜNKÜ RUSYA FEDERASYONU TOPLAM 83 İDARİ BİRİMDEN OLUŞAN BİR FEDERASYON YAPISINA SAHİPTİR. BU HER BİRİMİN KENDİ BAYRAĞI VE DİLİ MEVCUTTUR.

ÇEÇENLERİN BAĞIMSIZLIK İLAN EDEREK FEDERASYONDAN AYRILMASI, RUSYA FEDERASYONUNUN PARÇALANMA SÜRECİNİN BAŞLANABİLECEĞI KORKUSU YAŞANIYORDU.

BU SEBEPLE RUSYA; ÇEÇENLERİN BAĞIMSIZLIK KARARINI ÖNLEMEK AMACIYLA BORİS YELTSİN VE SAVUNMA BAKANI PAVEL GRAÇOV ÇEÇENLERE SAVAŞ İLAN ETTİ.

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DİYEREK DESTAN YAZAN “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” GİBİ KAF DAĞININ CESUR VE MERT AYNI ZAMANDA KORKUSUZ ÇILGIN ÇEÇENLER; İKİNCİ DÜNYA SAVAŞININ GALİBİ EFSANELEŞMİŞ 4.5 MİLYONLUK KIZIL ORDUYA HODRİ MEYDAN DİYEREK KENDİSİNDEN YÜZLERCE KAT BÜYÜK AYNI ZAMANDA BÜYÜK SİLAH GÜCÜNE KARŞI MÜTHİŞ BİR SAVAŞLA KARŞILIK VERDİLER.

RUSLAR ÇOK SERT BİR KAYAYA ÇARPMIŞTI. CEPHEDE SAVAŞIRKEN GELENEKSEL MIZIKA İLE OYNAYAN ÇEÇEN ASKERLERİNİ GEREK GÖKTEN BOMBA YAĞARKEN KAR ÜSTÜNDE NAMAZ KILAN ÇEÇEN AVAŞÇILARINI GÖREN BÜYÜK RUS ORDUSU MORALMAN ÇÖKMÜŞTÜ. BU DURUMU ÜNLÜ FRANSIZ GAZETESİ LE MONDE ŞÖYLE ANLATIR: “ÇEÇENLERİN SAVAŞI UMURSAMAZ HALLERİNİ GÖREN RUS ASKERLERİN DİZLERİNİN BAĞI ÇÖZÜLDÜ” DİYE YAZMIŞTIR.

AMA MAALESEF ÇEÇENLERİN KOSKOCA RUSYA KARŞISINDA BU DESTANSI ZAFERİ; DÜNYA TARAFINDAN TAM ANLAMIYLA İDRAK EDİLMEMİŞTİR. KIZIL ORDU KARŞISINDA ATLANTİK PAKTI ANLAŞMASI İMZALAYAN DEVLETLERE ALMAN DER SPİEGEL DERGİSİNDE; “ KIZIL ORDUDAN KORKMAYIN O KAĞIT ASKERDİR” DİYEREK DÜNYAYA STRATEJİK BİR MESAJ HEDİYE ETTİM. BU MESAJIMIN KAYNAĞI; SÜPER GÜÇ RUSYAYI YENEREK, EFSANELEŞEN “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” GİBİ SAVAŞMIŞ, TÜRKİYENİN EN BÜYÜK DOSTU KORKUSUZ ÇILGIN ÇEÇENLERDİR.

PROF. DR. BERKAN YAŞAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.